Joomla 3.5 Templates by FatCow Complaints
yıldırım koruma paratoner

YILDIRIM KORUMA ve PARATONER SİSTEMLERİ

Yıldırım, şimşek ve gökgürültüsüyle birlikte insanların önüne geçemediği dolayısı ile korktukları bir doğa olayıdır. Yıldırım bulutla toprak arasındaki elektriksel boşalma olarak tanımlanmakla birlikte oluşumu ile farklı teoriler bulunmakta, ancak kesin sebebi henüz açıklanamamaktadır. Cumola Nimbus isimli bulutların elektriksel olarak yüklenmesinin ardından artışın en yüksek noktaya gelişiyle toprağa boşalma oluşur ve nötr hale gelir. Bu boşalma canlılar ve bulundukları yapılar için oldukça tehlikeli sonuçlar meydana getirir.

Yıldırımla meydana gelen boşalma olayında akım: 2-200 kiloAmper (kA), gerilim: 100-1000 MegaVolt (MV) arasındadır. Gücü ise GigaWatt (GW) mertebesinde gerçekleşir.,

Yıldırımın elektrik ve termik etkileri canlıların yaralanmalarına, ölümlerine, yangın, patlama sonucu yapıların zarar görmesine sebep olmaktadır. Yıldırımın yapıya nüfuz etme ihtimali, uygun olarak tasarlanmış yıldırımdan korunma sistemi ile önemli ölçüde azaltılır. Yapıların korunması için iki temel sistem vardır. Firmamız ihtiyaç ve talepler doğrultusunda uygun çözümleri sağlamaktadır.

  • Pasif yakalama ucu

  • Franklin Çubuğu

  • Faraday Kafesi

 

  • Aktif yakalama ucu 

  • Paratoner