Geri Ödeme ve İade Politikası

Kargo teslimatı ve iade şartları

Element Enerji sitemizden satın aldığınız tüm ürünve hizmetlerin lojistik desteğini aşağıdaki şartlar çerçevesinde sunmaktadır. Aşağıda tercihlerinizle ilgili bir hizmetimiz yok ise lütfen firmamızı arayarak, özel kurye veya kargo firması konusunda destek isteyiniz. Ürünlerin kargo ve kurye firmalarının teslimini yapılmadığı yerleşim yeri dışında bulunan lokasyonlar için , özel teslim tarifemiz vardır.

Kargom Ne Zaman Gönderilir

www.elementenerji.com sayfasından satın aldığınız Ürünün detay sayfasında ve size gönderilen sipairş e-postasında ürünün ne zaman gönderileceği, yaklaşık hangi tarihte elinize geçeceği bilgisi verilir. Element Enerji tarafından ödeme onaylandıktan sonra , ürünün teslimat programı belirlenir, size kargo teslimat bilgisi gönderilmediği durumda en geç 7 gün içinde ürün kargoya verilir. Ürünün teslimatı ve nakliyesi ile ilgili ,Element Enerji kargo departmanı sizi arayıp, kargo teslimat tarihi ile ilgili süre onayı alacaktır. Eğer bu süre sizin için kabul edilemez bir süre ise, derhal siparişinizi aynı saat içinde iptal etme hakkınız vardır. Mağazamızdan satılan ürünlerden hacimli ve 30kg geçen kargolardan bazıları, ulusal kargo firmaları tarafından (Yurtiçi,mng, aras vb..) taşınmıyorsa özel kurye ve ambar ile ürünler gönderilecektir. Ambar ve özel kurye ile gönderilecek ürünlerin teslimat programı 7 gün sürebilir. Bu teslimat süresini kabul etmediğiniz taktirde  +90 532 602 99 55 nolu telefonu arayabilir veya info@elementenerji.com e-posta adresine itirazınızı bildirebilirsiniz. Firmamız standart ürünleri 3 gün içinde kargoya vermektedir. Kargo bilgilerini Hesabım sayfasından sipariş durumu kısmından takip edebilirsiniz.

Hangi Kargo Firmasıyla Çalışıyoruz

Element Enerji olarak aksi söylenmedikçe Yurt İçi Kargo ile ürünleriniz gönderilmektedir. 30kg geçen, akü, güneş paneli, konstrüksiyon gibi , ulusal kargo firmalarının ihtirazi kayıtla taşıdığı siparişleriniz firmamız tarafından Ambar ve Kurye ile gönderilmektedir. Kargoya verilmeden önce , Ambar ve Kurye ile iligli bilgi müşterilerimize iletilir. Yazılı onayınızdan sonra hızlı kargo firmalarının İhtirazi kayıtlı gönderi türüyle ürünler gönderilir. Özellikle 200 watt ve üstü güneş panellerinin 3’den fazla olması durumunda en güvenli kargo şekli Ambardır. Ambar ile yapılan gönderi mutlaka müşterinin bilgisiyle gönderilir.  Ambarla gönderilen kargonun , teslimt fişi müşteriye gönderilir ve teslimat süresi ve takibi firmamız tarafındanda yapılır.  Bazı belde ,köy ve yerleşim yerlerinde Yurtiçi Kargo teslimat yapmamaktadır, siparişi alınmış ancak kargo teslimatı yapılmayan bir bölge ile ilgili müşteriyle iletişime geçilerek bu bilgi verilir, müşterinin isteğine uygun olarak bir başka kargo firması veya işyerinden teslimat seçilebir.

Ürün Hala Kargoya verilmedi Ne Yapabiirim

Element Enerji ‘den yaptığınız Siparişiniz, tedarik süresi içinde kargoya verilmezse www.elementenerji.com iletişim sayfasından veya Hesabım menüsünden soru sorabilirsiniz. Canlı Whatsapp destek hattından anlık olarka müşteri temsilcisiyle iletişim kurabilirsiniz.  +90 532 602 99 55 nolu telefondan Müşteri Temsilcisini arayabilirsiniz.   

Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır

Kargo ağırlık ve hacim bilgileri sayfamızda otomatik olarak Kargo Firmalarının açıkladığı güncel fiyt listeleri üzerinden hesaplanmaktadır.Ancak kargo görevlilerinin desi ve ağırlık hesapları şubelerde yapılmakta olduğundan farklılıklar çıkabilir. Firmamız kargo dahil olarak belirlediği siparişlerinizen her ne sebeple olursa olsun ilave kargo ücreti almamaktadır. Kargo ücretini müşteri kapıda ödemek istemesi durumunda, tahmini kargo ücretlerinden oluşacak sapmalardan firmamız sorumlu değildir. Adresinde bulunamama sebebiyle teslim edilemeyen kargo ve Ambar teslimatlarında , nakliyecilerin tahakkuk ettireceği ilave kargo ücretleri tamamen müşteriye aittir. Kargo firmalarının standart teslim hizmetine  girmeyen hizmetlerinin oluşturacağı masraflar müşteriye aittir. Şehir merkezi dışında şantiye , mezra , yerleşim yeri olmayan teslimatlar için oluşaak ilave ücretler müşteriye aittir.  Kargo firmalarının vermediği hizmetlerden dolayı , oluşacak ücret, iade, ve kargonun geri gönderilmesi maliyetleri tamamen müşteriye aittir. Müşteri kargo firmasının teslim edeceği bir yerleşim biriminde yaşadığı varsayılarak sipariş otomatik olarak oluşturulur. Özel bir durum var ise müşteri sipariş notunda bunu mutlaka belirtmelidir. Örnek “Bizim buraya sadece PTT kargo gelmekte” gibi. Kargo ücreti sipariş edilen ürünün bir parçası değil, teslimat hizmet bedelidir. Bu bedel ayıplı olmayan sipariş iadelerinde geri verilmez. www.elementenerji.com sitemizde satılan güneş panelleri adedine göre bazen kargo ücretleri oldukça yüksek çıkmaktadır. Bu tür siparişler özel siparişe girmektedir. Ürünün ayıplı olması hariç cayma durumunda ücret iadesinde özel anlaşma şartları geçerli olacağından, kargo bedeli kesinlikle iade edilmeyecektir.  

Kargo Teslim Saatini Belirleyebilirmiyim

Siparişiniz özel durumlar hariç kargo saati belirleme seçeneği yoktur. KArgo takip numarası tarafınıza bildirildiğinde ürünün teslimat saatiyle ilgili firmamızın bir mühdalesi mümkün olamamaktadır.Taşıyıcı firmayı arayarak bu konuda teslimat programı ve saati oluşturabilirsiniz, bulunduğunuz teslimat noktasıyla Element Enerji’nin bir müdahlesi olamayacğaı için bu tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Teslimat esnasında olağan dışı bir durumla karşılaştığınızda Whatsapp hattından ve Whatsapp hattı telefondan müşteri temsilcisini arayabilir ve çözüm talep edebilirsiniz.

Kargo Ürün Durum Tespit Tutanağı

Kargonuzun teslimatı esnasında oluşacak sorunların tespitini mutlaka  “Durum Tespit Tutanağıyla” kayıt altına alınız. Kargoda paketinizin üzerinde görünen deformasyon, darbe ve içinde kırıldığına dair muhtemel ses durumunda bu tutanağı mutlaka tutmalısınız. Ürün kargoan teslim alınırken, kargo paket sayısında , gramajında eksiklik var ise teslimat esnasında bunu mutlaka kayıt altına alınız. Veya Element Enerji müşteri hattını arayınız. Kargo Durum tespit tutanağı, siparişin teslimatında iade edebilmeniz için kargo görevlisine düzenletmeniz gereken edebilmeniz için gerekli evraktır. Ürününüzde eksik, arıza, kusur veya belirtilenden farklı bir durum olduğunda kargo görevlisine bu belgeyi hazırlatmalısınız.  Kargo Tespit Tutanağı ;teslim alan kişinin talebi üzerine onun nezaretinde hazırlanan içerik tespit belgesidir.

Kargo adresimde olmadığım için ürün iade edilmiş, Ne Yapabilirim

Kargo adresi bilgilerinde belirtilen siparişi alacak kişi adına ,bir yakını kimlik tespitiyle kargodan ürünü  teslim alabilir. Kargo Firması , teslimat adresinde kimseyi bulamazsa  kapıya bir not bırakır. Bu not üzerinde size teslimat yapan kargo şubesinin adres ve telefon bilgisi bulunur. Bu Not ile Kargo şubesine giderek 3 gün içine alabilirsiniz. Kargo şubesi  3 gün süresince ürünü iade etmeden  bekletir ve bu süre içinde size ulaşamadığı takdirde siparişinizi geri gönderir. Belirttiğiniz adresinizde olmadığınız için siparişinizi teslim alamadığınızda, kargo şubenize pusuladaki bilgilerle ulaşıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden kargo şubesiyle iletişime geçtikten sonra tekrar kargo talebinde bulunmanızı tavsiye ederiz. Ürün çoktan mağazaya ulaştıysa ürünün tekrar kargoya verilmesi için mağazayla irtibata geçebilirsiniz.  Ürünün almadığınız taktirde, ürün Element Enerji’ye geri dönecektir, tekrar kargolama ücreti tarafınıza yansıtılacaktır. Frimamızda satılan ürünlerin tamamına yakını, özel siparişinizle birlikte hazırlandığından oluşacak ilave masrafları kabul etmiş sayılırsınız. Kargoyu almamanız , ürünün iadesi anlamına gelmez.  İade ancak sizin iade talebinizle , başlatılır. Ürünü satın aldıktan sonr aiade prosedürü uygulanmayan tüm siparişleriniz sizin sorumluluğunuzdadır.

Hasar Tespit Tutanağı

Sipariş ettiğiniz ürünü teslim alırken orijinal kutusunda, kargo paketinde veya üründe hasar, darbe, kırık, kusur tespit ettiğiniz durumlarda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutturmalısınız. Kargo görevlileri, ürün teslimatı sırasında ürünü kontrol etmenizi beklemek zorundadır. KArgo tutanağının bir nüshasını cep telefonuyla fotoğrafını çekip info@elementenerji.com adresine gönderebilirsiniz. Veya Kargo firması yanında müşteri temsilcisini arayabilirsiniz. HAsarlı olarak aldığınız üründen 1. dereceden tutanak tutturmadığınızdan dolayı sorumlusunuz. Güneş panelleri ve hecimli ürünleri Element Enerji kargoya şeffaf paketle göndermektedir, kırıldığı hemen gözle  anlaşılmaktadır. Kargoda oluşan hasardan müşterilerimiz kesinlikle sorumlu değildir. Tutanak tutmaları halinde tüm sorumluluk Element Enerji ve Kargo firmasına aittir. Özel durumlar oluştuğunda tüm müşterilerimizin iyi niyeti sorgulanmadan zarar tarafımızdan karşılanmaktadır.

Hatalı kargo Adresi ve Yanlış Adrese Teslimat

Element Enerji’nin hatasından kaynaklı tüm yanlış teslimatlar ücretsiz olarak tarafınıza tekrar teslimat programı yapılarak gönderilir. Kargo firmasının sizin adınıza gönderilen bir kargoyu,  başka bir kişiye teslim ettiğinde düzeltme işlemi Kargo firması tarafından yapılır. Bu yanlışlık tespit edilene kadar ikinci bir kargo adresinize gönderilmez. Kargo firması yanlışlığı onayladıktan sonra düzeltmesi mümkün değil ise, Element Enerji, yeni bir ürünü tarafınıza hibir ücret almadan gönderir. Yanlış kargo adresi müşteri tarafından verildiği durumda, yeni kargo adresi müşteriden talep edilir, ve Kargo buraya tekrar sevk edilir. İlave kargo ücreti müşteri tarafından karşılanır.

Kargo Takip Numarası ve Oluşturulması

Kargolar hazır edildikten sonra her gün Saat: 14:00 dan sonra Kargo firması tarafından firmamıza gelinerek teslim edilir. Teslim esnasında kargo görevlisi kargo takip numarası veremez. Kargolar şubeye gittikten sonra kargo gönderilirken takip numraları şubede oluşturulur. Genelde bu mesai saatleri dışında olduğu için kargo takip numrası ertesi güne sizlere ulaştırılabilir. Kargo görevlisi firmamıza sadece aldıkları ürünlerin miktarı ve kimlere ait olduğu ile ilgili Tesellüm Fişi bırakmaktadır. Tesellüm fişi ile takip yapılamamaktadır. Kargo takip numarası siparişinizle bilrikte ertesi gün müşterilerimize otomatik olarak iletilir, Kargo altyapısı ile ilgili oluşacak gecikme ve iletişm probelmeleri dolayısyla kargo takip numrası gelmediğinde, şubenizi arayabilir veya Element Enerji müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Ürünlerin daha erken kargolanması için bizi arayınız

Acil ürün taleplerinizi firmamızı arayarak veya e-posta ile bildirmeniz gerekmektedir. Tarafııza bildirmediğiniz taktirde siparişleriniz nomral teslimat programı uygulanır, bazı ürünler fabrikadan ve ithalatçıdan sevk edildiği için aynı gün teslim programına alınmayabilir. 7 günlük süre içinde kargolarınız teslimata hazır ahale gelir. siparişinizin hızlı teslim eidlmesi için Element Enerji ile iletişime geçebilir, gecikmeden dolayı mağduriyet oluşmasını engelleybilrisiniz.Kargonuzun teslimatı ile ilgili uzun süreler söz konusu ile, ve acil teslim edilmesi gereken bir ihtiyaç ise siparişinizi derhal iptal edebilirsiniz. İptal edilmeyip bekelen siparişler ile ilgili oluşacak kayıp ve zararlardan Element Enerji sorumluluk kabul emtemektedir. Firmamızın satışa sunduğu tüm ürünler özel ve proje ürünleridir, bir çoğu ön hazırlık gerektirir bu hazırlık süresi 15 güne kadar uzayabilir. sipariş eden müşterimiz bu hazırlık süresini kabul etmiş demektir. Ürünler kargoya verilmeden önce ne zaman isterseniz iptal edilebilir ve para iades yapılır. 3 gün içinde kargoya veirlmeyen ürünlerle iglili müşteriden hazırlık süresi için izin istenir.

İade Değişim Kargo Ücreti Kime Aittir

Cayma Hakkı kapsamında iade kargo ücreti mağazaya aittir. Alıcıların, kişisel sebeplerle dahi olsa kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.İade/değişim talebinde bulunurken mağazanın anlaşmalı olduğu kargo firmasını seçerek ürünü ücretsiz gönderebilirsiniz.  Ön hazırlık gerektiren ve özel siparişleriniz, Standart dışı güneş paneli, özel imalat pano, progrmalanarak gönderilen sürücü, Konstrüksiyon, Sulama sistemi pompa ve  özel dönüştürülmüş motor, isteğinize uygun kesilmiş kablo, isteğinize göre başka tedarikçilerden sipariş edilmiş ürünler, montajı yapılıp sökülen ürünlerin kargo ücretleri iade durumunda müşteriye aittir.

Kargo Firması Kapıya Kadar Teslimat Yapmaz ise

Siparişleriniz, adresinize teslim edilmek üzere kargoya verilir. Kargo firmalarıyla yaptığımız anlaşma gereği Element Enerji siparişlerinin kapıya kadar teslimi şeklindedir. Ancak ağır ürün kategorisinde yer alan ürünler (güneş paneli, akü, konstrüksiyon, palet vb.) apartman durumunun (asansör ve merdiven genişliği) müsait olması durumunda kata teslim edilir. Anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları Türkiye’nin her bölgesine teslimat yapmaktadır. Ancak, bazı özel bölgeler için teslimat günü ya da şekli değişkenlik gösterebilir. Eğer bulunduğunuz yerde kargo şubesi yoksa, orası ‘mobil bölge’ kapsamında değerlendirilir ve haftanın belli günlerinde ürün teslimi yapılır. İl, ilçe merkezleri ve mobil bölgenin dışında kalan noktalara ürün teslimi yapılamaz. Kargo firmalarıyla iletişime geçerek konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Randevulu Teslimat

Siparişinizi sepete ekledikten sonra sipariş onay sayfasında Özel Not olarak”Randevulu Teslimat” veya “Randevulu yarın teslimat” notunu tarafımıza ulaştırabilirsiniz. Müşteri temsilcisi sizi arayarak özel kargo işlemi başlatacaktır. mümkün ise randevu saatinde teslimat için kargo firmasıyla görüşülecektir. Bu teslimat türü, belirli ürün ve bölgelerde geçerli bir uygulama olup siparişinizde uygulanabilir olduğunda teslimat ekranında görülebilecektir. Bu teslimat seçeneği işaretlendiğinde sipariş verdiğinizde ürününüz, seçtiğiniz zaman diliminde kurye aracılığıyla size teslim edilir. Bugün teslimat ve Yarın teslimat Ayrıcalıklı bir hizmet olup özel olarak ücretlendirilmektedir.

YURT İÇİ GÖNDERİLERİNİZ İÇİN GEÇERLİDİR

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler şunlardır: Niteliği itibariyle iade edilemeyecek ürünler,

Test Spreyleri alındıktan sonra kullanılması durumunda iade mümkün değildir. Firmamız kulanılıp kullanılmadığını orijinal ürün ile hassas tartıyla karşılaştırma tartısı yaparak karar vermektedir. Eğer ürün üzerinde herhangi bir tahrifat yok ise iade almaktayız. Fakat az miktarda olsa kullanılması durumunda iade mümkün değildir.

Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünler,

Ürün kişinin isteği doğrultusunda yurt dışından özel olarak ithal edilmesi durumunda iade söz konusu değildir

 Yukarıdaki şartlar haricinde firmamızan alınan tüm ürünler iade edilebilir. Faturası kaybolması durumunda veya iade faturası kesilememesi durumunda , KDV  si iade edilmez.

Firmamızdan alınan ürünler , adresime kargo edilir, site üzerinden iade formu doldurulur. Ürün tarafımıza teslim edildikten sonra 3  iş günü içinde içinde işleme alınarak , karar verilir. İadesi kabul edilen ürünler , 7 gün içinde ödemesi yapılır. Kredi kartı işlemlerinden kaynaklanan komisyon , alışveriş esnasında kazanılan puan, alıcı tarafından iade edilir. 

Kargo müşteriye aittir.